Cila është dega e hokejit?

Blog Çfarë është dega e hokejit?

Përmbajtja

Çfarë është hokej?

Hokej është një nga 28 sportet olimpike, një nga 3 sportet më të njohura në 120 vende. i Hokejit; Mendohet se ky sport, i cili është në lojërat olimpike që nga viti 1908, është dega e dytë me numrin më të madh të spektatorëve në lojërat olimpike, pas futbollit dhe është dega kryesore dhe forma e parë e hokejit.

Penalitetet përfshihen në hokej?

< p>Është lloji i lojës në të cilën numri total i golave ​​parashikohet të jetë tek ose çift. Bastet do të paguhen në fund të kohës së rregullt të ndeshjes. Koha shtesë dhe gjuajtjet e penalltive nuk merren parasysh. Një ndeshje që përfundon 0-0 konsiderohet si një "Dyfish".

Çfarë është Hokej Nënujor dhe si luhet ai?

Si të luash Nënujore. Hokej? Është një sport që luhet mes dy ekipeve me 6 lojtarë dhe në fund të pishinës. Qëllimi i lojës është të shënoni një gol në portën e skuadrës kundërshtare duke dribluar dhe duke kaluar topin, i cili prodhohet nga një shtresë gome në krye me ndihmën e një shkop hokej nënujor në fund të pishinës.

Sa zgjat ndeshja e hokejit në fushë?

Hokej në natyrë; Luhet në një fushë hokej 91.40 metra të gjatë dhe 55 metra të gjerë (terfë artificiale). Koha e lojës përbëhet nga 4 periudha nga 15 minuta. Në fund të periodës së dytë, jepet një pushim 2-minutësh. 1 ekip; Ai përbëhet nga 10 lojtarë dhe një portier (maksimumi 18).

A përfshin penalltitë rezultati i kohës shtesë?

“Bëhen parashikime për kohëzgjatjen e rregullt 90-minutëshe të një ndeshjeje, duke përfshirë këtu edhe penalltitë? shtesë e shtuar nga gjyqtari. Ndeshjet që shkojnë në kohë shtesë, rezultojnë në një gol të artë ose shkojnë në penallti, bazohen në rezultatin e 90 minutave të kohës normale të ndeshjes.”